Historia OSP

Początki Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakalewie sięgają drugiej połowy XX wieku. Jednakże już dużo wcześniej w myślach mieszkańców budziła się idea stworzenia ochotniczej jednostki pożarniczej, mającej na celu poprawe bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Po bolesnych doświadczeniach ludności związanej z licznymi pożarami w Zakalewie w czasie I i II wojny światowej mieszkańcy Zakalewa doczekali się powstania jednostki OSP na swoim terenie.  W latach siedemdziesiątych zrealizowano pomysł mieszkańców miejscowości co do zbudowania strażnicy i utworzenia ochotniczej jednostki.

Wedle zachowanych dokumentacji ( PROTOKÓŁ NR 4/72 Z ODBYTEGO ZEBRANIA WIEJSKIEGO W ZAKALEWIE Z DNIA 24.03.1972 ) za rok powstania straży uważa się rok 1972. Na zebraniu było obecnych 28. osób, przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej: Władysław Błaszczyk oraz Przewodniczący Gminnej Rady Narodowej w Kocku Stefan Janik. Dokonano wyboru władz i komisji rewizyjnej:

• prezesem Ochotniczej Straży w Zakalewie został druh PAWELEC TADEUSZ

• naczelnikiem został wybrany Jan Mitura

• natomiast zastępcą naczelnika został wybrany druh Szydłowski Stanisław

• skarbnikiem został wybrany druh Konstanty Sekuła

Na początku lat 90-tych na terenie strażnicy został rozebrany drewniany budynek, pozostałość po szkole podstawowej w Zakalewie. W jej miejsce, mieszkańcy Zakalewa własnymi siłami zbudowali budynek wielometrażowy , który po dzień dzisiejszy jest wykorzystywany do różnego rodzaju przedsięwzięć rozrywkowych, zebrań, zabaw tanecznych czy też służy jako świetlica wiejska.

Prezesi OSP Zakalew od 1972 roku:

1972 r. – druh Tadeusz Pawelec

1973 r. – 1983 r. druh Zdzisław Mitura

1984 r. – 1992 r.  druh Czesław Jan Mitura

1997 r. – 2015 r. druh Krzysztof Adam Mitura

od 2015 r. druh Grzegorz Mitura

image (1) image (2)W dniu 23 marca 1992 roku

Ochotnicza Straż Pozarna w Zakalewie

została  wpisana do rejestru stowarzyszenia